Nečas és Orbán hetivalasz.hu |
KOMMENTÁR
A magyar-cseh kapcsolatok korántsem voltak olyan rózsások, hogy azok e határozott lépést indokolnák.
Ezért aztán érdemes komolyan venni Petr Nečas nyilatkozatát, mely kritizálja az EB ajánlását, és kiáll Magyarország mellett. A cseh miniszterelnök, aki ismeretesen a Polgári Demokrata Párt (ODS) tagjaként nyerte el megbízatását, azért helyteleníti a Bizottság döntését, mert szerinte a tagállamokat egyenlő elbánásmódban kell részesíteni, márpedig hasonló problémával jó pár ország küzd az Unión belül. Ha pedig csak a magyarokról születik ilyen elítélő határozat, az bizony azt a látszatot keltheti, hogy nem is a költségvetési fegyelmezés a közvetlen cél, hanem a politikai megregulázás.
A cseh miniszterelnök persze nem először penget Brüsszellel szemben kritikus húrokat. Hisz a cseh kormány a maga részéről úgy döntött, az ország a közeljövőben nem csatlakozik az európai stabilitási paktumhoz sem. Ezt a döntését persze ugyanúgy támadják külföldön és odahaza is, mint Cameron brit kormányfő ellenkezését, vagy a kis ideig habozni látszó Orbán Viktor álláspontját. A Lidové Noviny című konzervatív lap azonban kiáll a cseh miniszterelnök mellett, mondván, Orbán ugyan nem éppen „álompartner”, de ezúttal helyes volt kiállni mellette. Hisz a magyar hiány pillanatnyi állása egyáltalán nem indokol ilyen radikális figyelmeztetést. Ez pedig erősen olyan látszatot kelt, hogy mégiscsak a magyarokkal szembeni általános közhangulatnak, s nem a tényeknek engedett a Bizottság.
Orbán, Necas és Tusk forrás: Burger Barna |
Az ügy előzménye, hogy múlt szerdán a Bizottság bejelentette, mintegy 143,5 milliárd forintnak megfelelő kötelezettségvállalás folyósításának felfüggesztését javasolja, a túlzotthiány-eljárásban tett brüsszeli ajánlások makacs magyarországi figyelmen kívül hagyása miatt. Az is a történethez tartozik, hogy a brüsszeli indoklás szerint jövőre biztosan három százalék fölé fog kúszni a deficit. Márpedig ez a jövőre vonatkozó ítélet jóslat, s ilyenekre a művelt világban nem szokás jogi érvelést alapozni.
A cseh belpolitika felől szemlélve is érdekes lehet a történet olvasata. A cseh konzervatív lap szerint ugyanis Petr Nečas belpolitikai ellenfelei számára is világossá teszi így, hogy mi volt saját, korábbi döntésének az oka. Tehát nem pusztán a rokonszenv és szolidaritás megnyilvánulásáról, hanem saját hátországát is biztosítani próbálja ez által.
Emlékezetes, hogy az EB ajánlása még nem tekinthető az ügyben döntésnek. Hogy a színfalak mögött éles csata zajlik a politikai befolyásolás céljával, arra is utal a FAZ cikke, amely megpróbálja kész tényként beállítani a magyarokkal szembeni szankciót, s ez által maga is próbál politikát „csinálni”.
Necas magyarkurir.hu |
S végül még egy adalék: az ifjan az állampárt ifjúsági szervezetében is megfordult cseh kormányfő Donal Tusk és Orbán Viktor társaságában létrehívója volt az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja (Platform of European Memory and Conscience) európai együttműködési fórumának, mely a totalitarizmus bűneit kutató intézetek európai hálózataként fog működni. Mivel emlékezetes módon Tusk lengyel kormányfő is kiállt a magyarok mellett, elmondható, hogy a volt szocialista táborhoz tartozó közép-európai országok történelmileg sokkal érzékenyebbek, mint a kifejezetten dogmatikusan politizáló európai politikusok, döntéshozók. Az persze kérdés, hogy ez az összhang meddig tartható fenn e régióban, ám pillanatnyilag úgy tűnik, a magyarok számára kulcskérdés, hogy találjanak szövetségest az európai színtéren. S az is evidensnek látszik, hogy ilyenre könnyebben akadnak a volt szovjet érdekszférához tartozó, egykor elnyomott országok között, már csak hasonló történelmi tapasztalataik okán is.