Forrás: politicalbetting.com |
KOMMENTÁR
Változik a választói regisztráció rendszere, féltik a demokráciát. Ellenzéki publicisták és vezérszónokok megkongatták a vészharangot és arról beszélnek, hogy a kormánypártok ezen adminisztratívnak tűnő változás révén akarják bebetonozni magukat a hatalomba. Hihetetlennek tűnik, de vége a demokráciának – Angliában.
Nagy-Britannia az utolsó olyan nyugati demokrácia, ahol a választópolgárok nem a népességnyilvántartási adatok vagy egy individuális regiszter alapján jogosultak a választásra, hanem az úgynevezett háztartásonkénti regisztráció alapján. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a helyi választási bizottság lakásonként egyetlen kérdőívet küld ki, amelyben felszólítja a lakás tulajdonosát, egészen pontosan a háztartás fejét (head of household), hogy regisztrálja magát és a vele egy háztartásban élőket a választói névjegyzékbe. A válaszadás elvileg kötelező, a gyakorlatban akár kis összegű büntetés is kiróható arra, aki nem küldi vissza a kérdőívet, ám annak pontosságáról már senki nem győződik meg. Így lehetséges, hogy Nagy-Britanniában közel 3 millió állampolgár egyáltalán nincs regisztrálva a választói névjegyzékbe, azaz nem gyakorolhatja választójogát.
Forrás: electoralmission.org.uk |
A rendszer tehát elavult és a 19. századi gondolkodásmódot tükrözi, amikor is a lakosság jelentős része valóban egy háztartásban élt családtagjaival. Manapság azonban tisztázatlan, hogy ki és milyen módon regisztrálja a háztartáson kívül élőket, így például azokat a diákokat, akik közös albérletben vagy éppen egy diákotthonban laknak. Szintén tisztázatlan azon alsóbb néprétegekhez tartozó családok regisztrációja, akik közösen laknak egy lakásban vagy egy házban. Az individuális regisztráció bevezetése mellett tehát nagyon komoly érvek szólnak. A konzervatív-liberális koalíció tervei szerint (amely egyébként az előző munkáspárti kabinet törvényjavaslatára támaszkodva dolgozta ki saját verzióját) 2014-től minden egyes választópolgárnak meg lenne a lehetősége, hogy önmaga regisztrálja magát a választói névjegyzékbe.
A tervezett változás azonban heves kritikát váltott ki, részben a Választási Bizottság részéről, részben pedig a munkáspárti ellenzék illetve baloldali publicisták részéről. A tervezet szerint ugyanis a választópolgároknak nem lenne kötelességük regisztrálniuk magukat a választói névsorba. Az ellenzék szerint ez a lehetőség vagy szabadság valójában a konzervatív-liberális koalíció hatalmának bebetonozását szolgálná csak: szerintük ugyanis a választói névjegyzékből kimaradtak között aránytalanul nagy százalékban találhatók a fiatalok, a városi szegénységben élők és az etnikai kisebbségekhez tartozók – mind egytől-egyig a brit Munkáspárt szavazói. Ha nem lesz kötelező a választói regisztráció, úgy éppen a munkáspárti szavazók fognak eltűnni a rendszerből, márpedig a konzervatív-liberális koalíciónak éppen ez lenne a rejtett célja ezzel az adminisztratív változtatással. Soha nem látott botrányról és a demokrácia végéről cikkez a brit baloldali sajtó. Ráadásul a következő választásokig újra kell rajzolni a választókerületi határvonalakat is, mivel csökkentik a parlament létszámát, márpedig az ellenzéki félelmek arra is vonatkoznak, hogy a koalíció itt is csak saját politikai érdekeit fogja szem előtt tartani. A két adminisztratív változás pedig az ellenzék álláspontja szerint egyértelműen oda vezet, hogy az ellenzéknek esélye sem lesz megnyerni a választásokat 2014-ben.
Forrás: libdemvoice.org |
Éles nyelvű konzervatívok azonban másként látják a dolgot: szerintük a munkáspárti ellenzék azon háborodik fel, ha lusta és nehéz felfogású emberek kimaradnak a választói névsorból. Márpedig a konzervatívok szerint mindenki maga döntheti el, hogy regisztrálja-e magát avagy sem, senkit sem akadályoznak a regisztrációban. Ha a választó ennyit sem hajlandó megtenni, akkor vajon miért legyen beleszólása a politikába? – teszik fel a kérdést. Csökken a választásokon való részvétel? Sebaj, legalább csak a tudatos választók fogják eldönteni a legfontosabb kérdéseket – szól a konzervatív replika. A modern tömegdemokráciák hívei egyben a részvételi arány megszállottjai: a lényeg, hogy minél többen menjenek el szavazni. A minőség nem számít, csakis a mennyiség. Ennek azonban még sohasem volt jó vége – állítják a konzervatívok.
A kérdés persze még nem dőlt el: még csak most következik a parlamenti vita, ráadásul úgy tűnik, hogy a kormánykoalíció kisebbik pártjának vezetője, Nick Clegg maga is visszakozik: könnyen lehet, hogy a szabad választói regisztráció a végén mégis kötelezővé válik. Hogy aztán a végén tényleg vége lesz-e a brit demokráciának, az az elkövetkezendő hónapok kérdése lesz. Nekünk azonban – a magyar kormánypárt hasonló jellegű előterjesztését is szem előtt tartva – érdemes lesz követnünk ezt a szigetországi vitát.