forrás: spectator.co.uk |
KOMMENTÁR
A britek szerint az euró egyre inkább elképzelhető összeomlása, a zóna felbomlása ellenőrizhetetlen társadalmi folyamatokat indíthat el.
Miközben Magyarországon a politikai diskurzus a „Matolcsy vagy nem Matolcsy?” kérdésére egyszerűsödött le, szerte Európában egyre több fórumon vetődik fel egy összeurópai hanyatlás víziója, mint reális politikai lehetőség. Ebbe az irányba mutat az Index által is szemlézett Telegraph cikke is, mely „Készülj az euró összeomlása miatti lázongásra, erre int a Külügyminisztérium” címmel jelent meg. A cikk fontosabb gondolatait a következőképp foglalhatjuk össze:
- A brit követség számára feladatba adták, hogy készüljenek fel állampolgáraik megsegítésére a közös valuta összeomlása esetére. E felkészülés olyan rendkívüli helyzeteket is mérlegel, mint amilyen a lázadás vagy egyéb társadalmi megmozdulások. Arra a helyzetre is terveket kell kidolgozniuk, ha az Európában dolgozó britek tízezrei nem tudnak bankszámlájukhoz jutni vagy akár készpénzt felvenni sem.
- Újabb félelmek fogalmazódtak meg az új olasz és spanyol kormányok mozgáslehetőségét illetően, s ezzel a görög csőd továbbterjedésének kockázatával kapcsolatban. Hírek szerint ugyanis a spanyol kormány az IMF-hez vagy az Unió mentőalapjához kíván fordulni. Az olasz kormánynak pedig rekordmagasságú kamatot kellett ígérnie, hogy állampapírjai elkeljenek (félévre 6.5, két évre 7,8 %-ot).
- Brit miniszterek magánkörben egyre nagyobb valószínűségét látják a zóna szétesésének, s a kincstár hivatalosan is közzétette, hogy erre az esetre biztonsági tervet dolgoznak ki.
- Egy vezető kormánytag pedig egyenesen úgy fogalmazott, hogy az összeomlás már csak idő kérdése. „Az áll érdekünkben, hogy az időre játszanak, mert ezzel mi is időt nyerünk a felkészülésre” – ezt nyilatkozta név nélkül a politikus a Daily Telegraphnak.
- Merkel, Sarkozy és Monti találkozóján egyértelműen kimondták, hogy az olasz csőd az euró végét jelentené.
Eric Feferberg/AFP/Getty Images |
Mivel pedig a valutaunióból való kilépést nem formalizálja az alkotmányos szerződés, a folyamat politikailag kezelhetetlenné válhat. Az egész pénzügyi rendszer megrendülhet, hisz a bankok nem tudnának a gazdaság működtetéséhez szükséges további hiteleket folyósítani. A Financial Services Authority nevű brit pénzügyi hatóság figyelmeztette a brit bankokat, hogy tervezzenek egy ilyen forgatókönyvvel is.
Közgazdászok szerint ha mindez bekövetkezne, a GDP akár felére is csökkenhetne az érintett országokban, széleskörű munkanélküliséget teremtve. Az UBS befektetési bank elemzői szerint pedig mindez veszélybe sodorhatja az alapvető tulajdonjogok biztonságát és a társadalmi rend felbomlásával fenyeget. Az euró beomlásának forgatókönyvét nehéz súlyos társadalmi következmények nélkül elképzelni.
Nos, ez a brit konzervatív lapban megjelent összefoglaló nem hangzik különösebben megnyugtatóan. Hiszen a konzervatív brit kormány tagjára utal, forrásként, ami valószínűsíti az ügyet. Persze, nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni. Elképzelhető ugyanis, hogy a hírek ilyenfajta kiszivárogtatása maga is része a politika és a pénzügyi szféra között dúló hatalmi harcnak.
A brit kormány esetleg a társadalmi következmények élénk felrajzolásával szeretné értésére adni a pénzügyi szektornak, hogy ha kihátrálnak a vezető európai államok költségvetési hiányának finanszírozása mögül, annak olyan súlyos politikai következményei lehetnek, amelyek az egyébként érvényesülő nyereséget bőven meghaladnák. Ám ha erről van is szó, a politikának azt is tudnia kell, hogy ha az ördögöt a falra festik, az bizony könnyen megjelenhet: vagyis a pánik érzékletes felvázolása maga is pánikhoz vezethet. De egy ilyen összefüggést nyilván a politikai szereplők is végiggondolnak. Ezért a hírek kiszivárogtatása mögött mégiscsak komoly politikai aggodalmakat kell sejtenünk.
Mindenesetre december 8-ára újabb európai csúcsot hívnak össze, amelynek témája lehet az alkotmányos szerződés – eljárását tekintve mégoly bonyodalmas – módosítása is. De már e dátum előtt is komoly fejlemények várhatók, elsősorban a német-francia páros részéről.
Érdemes lenne tehát Magyarországon is az összeurópai vészhelyzet irányába fordítani a nyilvános politikai diskurzust.