Forrás: telegraph.co.uk |
KOMMENTÁR
Péntek reggelre a világnak olyan benyomása támadt, hogy a britek és a magyarok akadályozzák meg az új európai alkotmányos szerződést.
A Merkel-Sarkozy páros mindent megtett, hogy kész helyzet elé állítsa az európai vezetőket a csütörtökön kezdődött európai csúcson. Már az előtte való napon Marseille-ben az Európai Néppárt találkozóján világossá tették, hogy nem látnak alternatívát a központi fiskális politika szigorításán, vagyis az európai unió pénzügypolitikájának még szorosabb összehangolásán kívül.
Ennek érdekében egyáltalán nem zárkóztak volna el egy új alapokra helyezett Európai Szerződéstől sem. Ezt legegyértelműbben Sarkozy elnök fogalmazta meg, de Merkel is világossá tette, hogy szerinte is hozzá kell nyúlni a szerződéshez. Ám ehhez egyhangú támogatásra lett volna szükség. Ám a szükséges politikai összhang elmaradt. A kiszivárgó hírek szerint a brit és a magyar vezetés nem támogatta az új európai paktumot, és a svédek és a csehek is arra hivatkoztak, hogy nemzeti parlamentjükkel kell egyeztetniük.
Német ernyő az eurónak Forrás: Reuters |
A jelek szerint Orbán Viktor igen nagy kockázatot vállalt, amikor nem csatlakozott az európai többséghez. Álláspontja világos: a nemzeti szuverenitást érintő kérdésről van szó, s e tekintetben nyilván fájdalmas és adott esetben hosszú távú politikai ára lenne az új szerződési formulának. Ám megítélésem szerint Magyarország nincs olyan pénzügyi helyzetben, hogy tényleges különútban gondolkodjon. Így viszont a – valljuk be európai léptékben nem különösebben nagy akadályt jelentő – magyar ellenkezésnek lesz súlyos ára. Például azért, mert a többi volt szocialista ország diplomáciája kihasználja a magyar ellenkezést saját helyzetének javítására.
Hogy e tekintetben a magyar álláspont sem lehetett teljesen egyértelmű, arra olyan jelek utalnak, mint hogy hajnalban Orbán Viktor nem állt ki a kamerák elé elmagyarázni a magyar álláspontot, mint Cameron brit miniszterelnök, aki világossá tette a brit pozíciót. Ráadásul a magyar diplomácia mintha arra utalt volna, hogy Magyarország inkább a svéd-cseh pozícióhoz áll közelebb. De a hivatalos közleményben csak a magyar és a brit álláspont nem jelenik meg. Orbán Viktor azt ígérte a sajtónak, hogy a délelőtt folyamán ismerteti a magyar álláspontot.
Van Rompuy látja-e Európa jövőjét? Forrás: Reuters |
Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi kényszerhelyzetben nagyon szűk a magyar diplomácia mozgástere. Fontos lenne ezért, hogy Magyarország – persze valamifajta értelmes alkut kötve – arcát megőrizve tudja az európai együttműködésből a részét kivenni.
Ui. A cikk lezárása után (9.45) érkezett a hír, hogy Orbán rögtönzött sajtótájékoztatón már finoman módosított a magyar állásponton, vagy módosított a magyar álláspontról eddig kialakított sajtóvéleményen. Ennek értelmében a kérdés a magyar állam szuverenitását érinti, ezért a magyar parlament kezében a döntés. Vagyis a svéd-cseh pároshoz csatlakoztunk.
HHF