Forrás: gsoa.ch |
SZEMLE
A vadászgépek beszerzéséből mindig csak a gond van. Hol azért mert átláthatatlanul zajlik a folyamat, hol azért, mert nagyon is átlátható módon.
Nemcsak Magyarországon vet fel aggályokat a vadászrepülőgépek beszerzése, hiszen a demokrácia egyik bástyájaként kezelt Svájcban is problémák merültek fel e kormányzati lépés kapcsán. Igaz ez esetben nem az átláthatatlanság, hanem éppen az átláthatóság és annak kihasználása okozott gondot.
A svájci parlament alsóházának védelmi politikával foglalkozó bizottsága nagy többséggel megszavazta, hogy az új vadászrepülőgépek beszerzésére és felszereléseinek modernizálására fordítandó kiadási összeg plafonját 5 milliárd svájci frankkal megnövelik. Ezzel egy időben viszont elutasították a bizottság egy részének kezdeményezését, amely egy fakultatív népszavazást írt volna ki a kiadási plafon növeléséről. Az eset ékes példája lehet annak, hogy a svájci politikusok is csak addig támogatják a közvetlen demokrácia intézményét, ameddig az érdekükben áll.
Forrás: fotos.sc |
Ugyanakkor a nagy betűs „nép” sem tud élni közvetlen hatalomgyakorlást lehetővé tevő jogával, hiszen az ügy jelenlegi állása szerint a „Csoport a hadsereg nélküli Svájcért” (Gruppe für eine Schweiz ohne Armee) öngóljával zárul a „mérkőzés”. 2009-ben a csoport 100 ezer aláírást gyűjtött össze és adott le, amely egy eredményes népszavazást reményével kecsegtetett: ha a lobbicsoport érvei érvényesültek volna, akkor az állam nem vásárolhatott volna új katonai repülőgépeket 2019. december 31-ig. Csakhogy időközben az állam forráshiányra hivatkozva leállította a beszerzés folyamatát, így 2010-ben az egyszerre okafogyottként és sikeresként értékelt indítványt visszavonta a GSoA. Az ügy azonban újból napirendre került, sőt a svájci parlament alsó háza nagy hirtelenjében meg is szavazta a vadászgépek beszerzését.
Úgy tűnik, hogy a beszerzést ellenző lobbicsoport hatalmas öngólt lőtt akkor, amikor visszavonta indítványát: a mostani helyzet szerint ugyanis esély sincs arra, hogy a direktdemokrácia eszközével meghiúsítsák a kormányzati lépést. A kiadási plafon megemelésének vétójához további 50 ezer, a konkrét repülőgép beszerzés megakadályozásához pedig 100 ezer szignatúrát kellene újból összegyűjteniük. Mire azonban ez megtörténne, a vadászgép-beszerzés folyamata már szépen le is zárul, a svájci polgárok pedig gazdagabbak lesznek jó pár vadászgéppel, de szegényebbek egy eséllyel: a politikai taktikázások útvesztőjében elveszett népszavazási kezdeményes miatt az ő véleményüket közvetlenül nem fogják kikérni az ügyben.
VEZÉRKOMMENT
Az ügy támogatóinak és ellenzőinek sikerült összehozniuk a politika(sport)történetének egyik legfájdalmasabb öngólját. A politikában, ahogy a legtöbb versenysportban, megbosszulja magát a legkisebb, könnyelmű hiba. Ezért a haszonmaximalizáló politikai szereplőket nem hibáztathatjuk. Vagy netán mégis?
Metz Rudolf Tamás