Cameron kabinetje democraticaudit.com |
SZEMLE
Nagy-Britanniának ugyan nincs írott alkotmánya, nemrég azonban kiadtak egy Cabinet Manual-nek nevezett dokumentumot, mely bemutatja a brit kormányzat működésmódját és szervezeti felépítését. Szerzői állítják, hogy nem alkotmányt akartak írni, mindössze egy útmutatót.
A kormányzati kézikönyvet még Gordon Brown kormányzása idején kezdték el készíteni 2009-ben. Akkoriban még az is napirenden volt, hogy a közeljövőben készíteni kell egy kodifikált alkotmányt. A munkáspárti miniszterelnök a feladatra Sir Gus O’Donnell-t, a kormány kabinetfőnökét kérte fel azzal a céllal, hogy a már meglévő szabályokat és jogforrásokat, amelyek meghatározzák a brit kormány működését, foglalja össze egy írott dokumentumban.
A Cabinet Manual tervezete cabinetoffice.co.uk |
A kézikönyv bemutatja Nagy-Britannia kormányának működését, a végrehajtás és a közigazgatás kapcsolatát, illetve a mindenkori uralkodóhoz fűződő viszonyát. Egyaránt kitér a devolúció révén kialakított intézményekre és a nemzetközi intézményekkel ápolt kapcsolatokra. A dokumentumot elsősorban képviselőknek, minisztereknek és általában közszolgáknak szánják útmutatásul, de egyúttal további célként jelölték meg a nagyobb transzparencia biztosítását is. 2010 decemberében kiadták a kézikönyv tervezetét, melyről a polgárok véleményt nyilváníthattak, javaslatokat, kritikákat fogalmazhattak meg. Az Alsó- és a Felsőház illetékes bizottságait is felkérték, hogy készítsenek jelentést az eddig megjelent fejezetekről.
Fontos tisztázni ugyanakkor, hogy ez a kormányzati kézikönyv nem tartalmaz új törvényeket, nem számít jogforrásnak és szerzői sem is szánják annak. Ahogy Peter Riddell, az Institue for Goverment elemzője fogalmazott: „Szerzői azt várják (talán remélik is), hogy a kormányzati kézikönyvet nem használja fel a bíróság hivatkozási alapként a jövőben. Ez a végrehajtó hatalom dokumentuma, nem pedig a parlamenté. Ez egy fontos írás a kormányzat működéséről, de nem az írott alkotmány felé tett első lépés.” Gus O’Donnell maga is ezt vallja a dokumentummal kapcsolatban, egy előadása során rá is mutatott erre: „Útmutatásul szolgál, nem pedig irányít. Nincs semmilyen jogi státusza, se törvényereje.”
A kritikák ennek ellenére meglehetősen széles skálán mozogtak: a The Guardian publicistája egyenesen a diktatúra rémét véli felfedezni a sorok közt, míg mások egyszerűen használhatatlannak és semmitmondónak tartják azt. Valamilyen értékkel azonban mégis csak rendelkeznie kell a dokumentumnak, ahogy azt egy tervezeti formában kiadott fejezete is jól mutatja. A szóban forgó részlet a parlamenti választásokkal foglalkozik, az új kormány megalakításának módját, valamint azt mutatja be, hogy mi történik akkor, ha nem születne egyértelmű győzelem a választásokon, ha egyik párt sem szerezne abszolút többséget az Alsóházban. Angliában ez utóbbi esetet nevezik hung parliament-nek. 1974 óta először éppen a tavalyi választások után következett be ez a helyzet: a Cabinet Manual tervezete így komoly segítséget nyújtott a koalíciós kormány megalakításában részt vevő feleknek.
A koalíciós kormány totalpolitics.co.uk |
A Cabinet Manual szerzőit ugyanakkor sűrűn éri az a vád, hogy művük nem állja ki a demokrácia próbáját, mivel társadalmi konzultáció egyáltalán nem történt az összeállítássakor és a parlament se szavazott róla. A Felsőház Alkotmányügyi Bizottságának reakciójából kiderül, hogy a Lordok is fenntartásokkal fogadták a kézikönyvet: a Lordok szerint nincs kőbe vésve, ami benne foglaltatik, ráadásul csak korlátozott értékkel bír a felhasználás tekintetében. Kritikák érték a kézikönyvet sajátos referenciagyűjteménye miatt is: nem világos ugyanis, hogy mi miért került bele, és mi miért maradt ki belőle. Sokszor csak visszautalások találhatók az előző fejezetekre, ám az eredeti jogforrás nincs feltüntetve.A Cabinet Manual összeállítói szerint ugyanakkor egy ártatlan dokumentumról van szó, amely senkit sem kötelez semmire, mindössze segít eligazodni a törvények, szokások útvesztőjében, ezáltal pedig átláthatóbbá teszi a kormányzat működését.
VEZÉRKOMMENT
Érdekes, hogy Angliában az alkotmány kérdése mindig heves reakciókat vált ki a politikai szereplőkből. Azt nem vitatják, hogy van alkotmányuk, de ha fel kellene sorolni azokat a jogforrásokat és egyezményeket, amelyek az alkotmány részei, könnyen lehet, hogy különböző válaszokat kapnánk. Kérdés, hogy a Cabinet Manual tekinthető-e az írott alkotmány felé vezető első lépcsőfoknak?
HORVÁTH KRISZTIÁN