Elsa Fornero és Mario Monti Forrás: edmontonjournal.com |
KOMMENTÁR
Politikusok nélkül nem lehet a válságot legyőzni. Az ún. „szakértő kormányoknak” szükségszerűen „politikussá” kell válniuk, különben teljesen reménytelen helyzetbe kerülnek.
Még a teatralitástól nem idegenkedő olasz politikai kultúrában is szokatlan esemény történt a minap. Egy tájékoztató során, miközben Mario Monti újdonsült miniszterelnök és kabinetje bejelentette az átalakításokat és drámai módon ecsetelte a megszorítások szükségességét, Elsa Fornero munkaügyi és szociálpolitikai miniszter elsírta magát.
Forrás: origo.hu/AFP |
Az igen impresszív akadémiai háttérrel rendelkező, a nyilvánosság szemében a „szakértőt” megtestesítő Fornero annak az eszménynek az egyik legjobb példája, mely az utóbbi másfél hónapban uralni kezdte a válságkezelésről szóló nyilvános vitákat. A meghatározó vélemény szerint a csőd közvetlen közelébe került európai államokat csak az alapvetően apolitikus „szakértők” vezethetik ki a válságból, menthetik meg rövid távon. E megközelítés hátterében valószínűleg az áll, hogy a véleményformáló elitek a jelenlegi euró-övezeti válságban alapvetően technikai/fiskális problémákat látnak, leginkább az államadósság magas szintjét, az államháztartási hiány tarthatatlan arányát, és ezzel párhuzamosan a versenyképesség romlását. A válságot – nagyon leegyszerűsítve – e szerint az okozta, hogy vannak olyan tagállamok, ahol nem vették olyan komolyan az euró mögött álló fiskális követelményrendszert (lásd a Maastrichti-kritériumokat) ez pedig, úgymond kirántotta az euró alól a talajt, és a nemzetközi pénzügyi körök illetve befektetők, azaz a piac, csupa nagybetűvel, lényegében ezt „büntetik”. Ebből kiindulva a megoldás is nagyon egyszerű, szakértői szemmel át kell tekinteni és -strukturálni az adott országok költségvetését, ez leginkább a jóléti kiadások lefaragását jelenti, és ennek alapján helyre kell állítani a különféle makrogazdasági mutatókat. Az egyensúlyi mutatók javulásával párhuzamosan a versenyképesség is nőni fog, és így az euró pozíciói is javulnak majd. E feladat elvégzéséhez pedig alapvetően „politikamentes” szakértőkre van szükség, akiket nem befolyásolnak a nemzeti politika hagyományos törésvonalai, és ezért képesek csak az előttük álló, rendkívül nehéz feladatra koncentrálni.
Hogyan mentsük meg ezeket az országokat? Forrás: felder.co |
Nem vitatva az előbbi érvelés kiinduló helyzetértékelésének több pontját, mégis úgy vélem, hogy a felajánlott megoldás szempontjából „a fából vaskarika” klasszikus esetével állunk szemben. Szakértőkre mindenképpen szükség van, főleg egy válságos időszakban. Kellenek olyan megkérdőjelezhetetlen szakmai tekintélyek, akik képesek megfelelő szakpolitikai tervek kidolgozására. De politikusok nélkül egyszerűen lehetetlen a válságból kivezető utat megtalálni. Közhely, hogy a kormányzás nem csak különféle tervek és javaslatcsomagok kidolgozásából és beterjesztéséből áll, hanem azok megvalósításából is. Különösen ilyen ügyekben – drasztikus nyugdíjkorhatár emelés, jóléti kiadások radikális csökkentése, intézményrendszerek átszabása, nyugdíjrendszer átalakítása stb. –, ahol a kormány vállaltan megsért már intézményesült érdekviszonyokat, van szükség valódi politikusokra, megkockáztatom, államférfiakra. A megszorításokat nem elég kitalálni, hanem azokat el is kell magyarázni az érdekelt csoportoknak és magának a társadalomnak, és ehhez nélkülözhetetlen a politikusi gyakorlat, beleértve olyan erényeket, mint például a személyes karizma, hitelesség, tárgyalási képesség, kompromisszum-készség. Egyszerűen elképzelhetetlennek tartom, hogy politikai értelemben „szürke szakértőkből” álló kormányok hosszabb távon képesek lesznek a fenti problémákkal megbirkózni és kezelni a hamarosan elszabaduló indulatokat. Mindkét ország tüntetés-kultúrája igen „fejlett” és fantáziadús, és nehéz elképzelni, hogy a drasztikus átalakításokat ne kísérnék hamarosan országos megmozdulások.
Ha Fornero miniszter asszony már a bejelentés alatt sírva fakad, vajon mit fog tenni, amikor megkezdődik az első országos sztrájk Olaszországban, amikor folytatódik, és mikor már a teljes ország megbénult?
De az is lehet, hogy ezek a könnyek a politikussá válás első lépései, hiszen most szembesült először azzal, hogy mekkora szakadék tátong a többé-kevésbé steril akadémiai munka és a felelősséget igénylő politikai döntések között. Az is lehet, hogy ezek a kormányok lassan „politikussá” válnak, és ezzel kilépnek a kezdeti „szakértői” szerepből – ha jobban belegondolunk, nincs is más esélyük a politikai túlélésre…