XVI. Benedek |
KOMMENTÁR
Hogyan kerülhető el az intolerancia és az erőszak? Erre a kérdésre is választ keresett XVI. Benedek pápa, amikor az ifjúságra, mint a jövő reménységére tekintett az újévi misén elmondott beszédében.
A katolikus egyház számára is nyilvánvaló kihívást jelent az Európában – sőt az egész nyugati civilizációban - tapasztalt bizalmi válság, amelynek alapja nyilvánvalóan az értékrend elbizonytalanodása. A katolikus egyház, mely e világ legrégebben fennálló globális intézménye, nyilvánvalóan érzi felelősségét ebben a helyzetben is. Ezzel magyarázható, hogy a pápa újévi üzenete a reményre koncentrált, amelynek megőrzése e válsághelyzetben különösen fontosnak tűnik.
Az egyházfő a következőképp fogalmazott: "Hangsúlyozni szeretném azt a tényt, hogy a mai világ horizontját elhomályosító árnyékok ellenére reménnyel tekinthetünk a jövőbe, ha vállaljuk a felelősséget, hogy a fiatalokat az igazság ismeretében, az alapvető értékek és erények tiszteletbe tartásában neveljük." A katolikus tanításban mindig is kulcskérdés volt az igazság iránti elkötelezettség, s Benedek pápa, aki már régóta az egyházi tanításért felelt a Vatikánban, nyilvánvalóan e hagyományhoz kapcsolta az új helyzetre adandó egyházi választ. A katolicizmus soha nem az újítás élharcosa volt – így nem véletlen, hogy a hagyományos értékek és erények tiszteletét hangsúlyozza az újévi üzenet.
XVI. Benedek reménye az ifjúság |
A világszerte kirobbant pedofil botrányok által megtépázott tekintélyű egyház vezetője azonban nem a múltba révedés programját képviseli. A posztmodern filozófiával vitatkozva szólítja fel a híveket a „relativizmus kultúrájával” vívott mai küzdelemre, és külön is kiemelte e tekintetben a nevelés fontosságát. A fiataloknak szerinte "meg kell tanulniuk a békés egymás mellett élés fontosságát és művészetét, a kölcsönös tiszteletet, a párbeszédet és megértést. A fiatalok természetüknél fogva nyitottak ezekre a magatartásformákra, de a társadalmi valóság, amelyben felnőnek, arra késztetheti őket, hogy ellentétes módon gondolkodjanak és cselekedjenek, intoleráns és erőszakos módon." Ezért a társadalom felelőssége hatalmas: hogy milyen szellemben neveljük a fiatalságot, az a jövőt is nagyban meghatározza.
Benedek pápa a mise után a Szent Péter térre néző ablakából integetve a tömegnek, folytatta e gondolatsort. Mint mondta, tisztában van azokkal a nehézségekkel is, amelyek a fiatalok előtt állnak, külön is utalva a családalapítás és az álláskeresés nehézségeire a mai világban. Ugyanakkor kitért a világban tapasztalható konfliktusokra is, arra kérve a tömeget, imádkozzanak vele "őszintén a világ minden táján a békéért, a konfliktusokkal terhelt vidékeken a megbékélésért és a megbocsátásért, s a világ javainak igazságosabb és méltányosabb elosztásáért."
A katolikus egyházfő ünnepi üzenete tehát a társadalmi konfliktusok csillapítását és egy emberségesebb politikai kultúra részben legalábbis a nevelés révén történő kialakítását tekinti a remény forrásának az új évben.